Pasąmoniniai įsitikinimai – programos lemiančios mūsų gyvenimą

Mūsų vidiniai įsitikinimai apie tai kokie mes esame, ką galime, kas mums įmanoma, ko esame verti, apie žmones, gyvenimą ir pasaulį lemia kaip mes jaučiamės įvairiose situacijose, ką apie jas manome, kokius sprendimus priimame ir kaip elgiamės. Taigi mūsų įsitikinimų sistema (apimanti sąmoningus ir pasąmoninius įsitikinimus) praktikai nulemia visą mūsų gyvenimą.

Ar pasamone blokuoja jusu finansine gerove

Iš kur atsiranda ribojantys pasąmoniniai įsitikinimai?

Visų pirma svarbu suprasti jog pasąmonė yra visos mūsų gyvenimo patirties ir sukauptos informacijos saugykla. Maža to, joje saugoma net daugiau informacijos apie kiekvieną mūsų gyvenimo akimirką nei užfiksavo sąmonė. Iš kas sekundę mus pasiekiančių 40 bilijonų bitų informacijos sąmonė fiksuoja tik 2000 bitų. Tai labai maža visos realybės dalis. Informacijos kaupimas turi savo tikslą ir prasmę – mes mokomės iš praeities, kad nekartotume klaidų. Kartą nudegus, kitąsyk nuo ugnies atšokame instinktyviai, nes pasąmonė iškelia į paviršių su buvusia patirtimi susijusią informaciją – viso patirto streso ir skausmo prisiminimus. Nebūtina visko prisiminti sąmoningai – prisimena kūnas ir visa fiziologija sureaguoja atitinkamai.

Taip pat į pasąmonę įsirašo po įvairių patirčių mūsų sąmoningai ar nevisai padarytos išvados. Mažas vaikas, kuriam tėvai leido būti savarankišku, pačiam įveikti iššūkius pagal jo galimybes tuo pačiu leido jam daug kartų patirti pergalės džiaugsmą ir įtvirtinti pasąmonėje išvadą jog jis puikiai sugeba įveikti sunkumus. Šis įsitikinimas ateityje lems jo reakcijas į sunkumus ir iššūkius.

Kito vaiko tėvai buvo nekantrūs ir vaikui kažko nesugebant padaryti jį ne padrąsino ir davė laiko, o suirzę skubėjo padaryti už jį dar sukritikuodami jog jis pats nesugeba to, ką kiti vaikai puikiai moka. Vaikas patiria gėdą, nusivylimą savimi, padaro išvadą jog a nieko nesugebu, esu prastesnis už kitus.

Pasakoju apie pavyzdžius iš vaikystės nes didžioji dalis įsitikinimų sistemos suformuojama iki 7 metų amžiaus. Tuo metu smegenys veikia teta bangų dažniu, geria į save informaciją lyg kempinė, dar neturi kritinio mąstymo, kad atsirūšiuoti kas tiesa, o kas ne, ką verta įsileisti į save, o ką ne. Taigi nenuostabu jog jei galėtume ištraukti visus savo įsitikinimus į sąmonės lygmenį ir užrašyti pamatytume jog turime nemažai visai nelogiškų, negatyvių, prieštaringų įsitikinimų. Aišku turime ir pozityvių įsitikinimų, bet šį kartą susitelkime į negatyvius ir ribojančius.

Kokie įsitikinimai žmonėms trukdo būti laimingiems?

Įsivaizduokite jog kiekviena siela yra unikalus kūrėjo aspektas, kurį jis per mus išreiškia fiziniame-patyriminiame lygmenyje. Kiekviena siela yra savita ir jos tikslas, troškimas ir misija yra būti savimi, išreikšti save, patirti ką reiškia būti savimi. O iš to buvimo tuo kas esi kyla norai ir veiksmai kuriais realizuojame save ir vis geriau pažįstame save per rezultatus. Būtent išreikšti ir realizuoti tikrąjį save ir yra didžiausia laimė ir pilnatvė.

Tad įsitikinimai, kliudantys žmogui laisvai išreikšti save ir realizuoti save yra negatyvūs ar ribojantys įsitikinimai. Tie, kurie prieštarauja vidinėms tiesoms, neleidžia išreikšti savęs taip, kaip mums tai būtų natūralu, kliudo realizuoti savo misiją.

Ar pačiam žmogui sudėtinga pastebėti savo klaidingus įsitikinimus?

Didelė dalis tų įsitikinimų yra pasąmoniniai, įgyti taip seniai, kad jau pamiršti. O ką reiškia jog jie yra pasąmonėje? Pasąmonė yra jausmų ir vaizdinių karalystė, kai sąmonė žodžių ir loginių struktūrų. Tad retas turintis vidinį įsitikinimą jog „Aš per prastas“ tai įsivardina žodžiais ar taip mąsto. Tai labiau neadekvatumo, nepasitikėjimo savimi, susigūžimo šalia tų, kuriuos laikome geresniais už save, jausmas. Protas mėgsta racionalizuoti jausmus kylančius iš pasąmoninių įsitikinimų ir rasti jiems paaiškinimą, pavyzdžiui kad, kiti pasipūtę, jie kažkuo blogi neigiamai apie mane mąsto, mane atstumia, manęs nepriima, priima tik saviškius…

Dažniausiai mes manote turintys racionalų pagrindą manyti taip, kaip manome. Tai, ką laikome tiesa, nepriklausomai nuo to, kad tai nėra objektyvi ir absoliuti tiesa, yra tiesa mums ir mes tai patiriame kaip tiesą. Viena vertus tai klaidingi įsitikinimai lyginant juos su mūsų sielos tiesa, kita vertus mūsų realybė patvirtina mūsų įsitikinimus ir suteikia vis daugiau įrodymų jog tai tiesa.

Pamenate minėjau jog sąmonę pasiekia tik 2000 bitų informacijos per sekundę iš 40 bilijonų. Atrodo mažai, iki tol kol suvoki jog mus pasiekia vis tie patys 2000 bitų informacijos. Tai yra mes per savo įsitikinimų filtrus praleidžiame informaciją, kurią laikome tiesa ir ignoruojame tą, kuri neatitinka mūsų įsitikinimų sistemos. Pavyzdžiui jei nuėję į naujienų portalą praskanuosite akimis antraštes ir paveikslėlius jūs praleisite nesusidomėję ir tuoj pat pamiršite daugelį antraščių, o kai kurios atkreips jūsų dėmesį. Pastebėsite būtent tas, kurios surezonuos su jumis, su jūsų įsitikinimais, lūkesčiais, baimėmis, interesais. Jei kažko bijome nuolat skanuojame aplinką ar tik netyko pavojus, kas labai pravertė ankstyvuoju žmonijos evoliucijos laikotarpiu kai reikėjo saugotis aplinkos pavojų. Jei turime įsitikinimą jog esame nevykėliai ir mums niekas nesiseka labai lengvai prisiminsime eilę tai patvirtinančių savo gyvenimo įvykių ir nesėkmių, nors nešališkas stebėtojas galėtų nuginčyti bent dalį jų jog tame buvo vertingų pamokų ir galima buvo gauti naudos iš tų patirčių, be to pastebėtų ir daugybę atvejų kai puikiai kažką atlikome, susitvarkėme, įveikėme iššūkį ir pasiekėme sėkmės.

Kaip juos identifikuoti?

Tad galite gaudyti ir iššifruoti savo įsitikinimus pagal tai, kokią informaciją fiksuojate, į ką atkreipiate dėmesį, kokius posakius dažnai kartojate, netgi kokias dainas klausote ir kokius žodžius pritardami dainuojate.

Aš pati pagavau save kartojant jog man nesiseka su skaičiais. Tokius žodžius ištariau daug kartų gyvenime, dažnai pasijuokiu iš savęs, kad mano skaičiavimus reikia pertikrinti, nemėgstu skaičiuoti mintinai, neskaičiuoju kartu kai kas nors balsu mėgina ką nors suskaičiuoti. Kol aš tuo tikiu ir atitinkamai elgiuosi – atsisakau skaičiuoti, nelavinu šio gebėjimo, jis man yra tiesa. Kita vertus tie įvykiai, kuriuos galiu prisiminti kai suklydau skaičiuodama yra smulkmenos, kurių kitas nė nesureikšmintų. O matematika mokykloje man sekėsi puikiai, maža to įgijau finansininkės išsilavinimą, man puikiai sekėsi ir aukštoji matematika, per egzamino buvau viena iš labai nedaugelio gavusi 10, finansinė analizė buvo mano mėgstamas dalykas iš kurio parašiau ir apsigyniau diplominį darbą.  Atrodo objektyvių įrodymų sakančių jog puikiai suprantu skaičius ir matematiką yra žymiai daugiau ir svaresnių nei įrodymų palaikančių įsitikinimą jog man nesiseka su skaičiais. Tai kame reikalas?

O reikalas stiprų emocinį krūvį turinčiuose prisiminimuose. Man tikriausiai buvo kokie 5 metukai kai mama su vos ne paskutiniais 3 rubliais nusiuntė į parduotuvę liepusi nupirkti mažajam broliukui pienuok, kefyriuko, grietinės, dar kažko ir už likusius pinigus leido nupirkti 200 gramų vyniotinio. Tame amžiuje aš svorį suvokiau labiau kilogramais ir visą kelią iki parduotuvės svarsčiau ar pirkti liepė 2 kilogramus ar 10… Pardavėjos paprašiau 10, o ji suabejojusi vis tik davė man visą vyniotinį ir pasakė, kad kasoje turėsiu sumokėti tris rublius. Aš nustėrau, praradau balsą, išsigandau. Po to susirinkus visus produktus prie kasos pardavėja pamačiusi jog rankoje tiesiu tik 3 rublius atėmė visus kitus produktus ir išsiuntė namo tik su vyniotiniu. Stresas patirtas prie kasos, kai vėl neišdrįsau nieko pasakyti, po to kai gavau pylos nuo mamos, dar po to gėdos jausmas kai viską pasakojo i darbo grįžusiam tėčiui… Tai tik prielaida, bet nujaučiu jog šis įvykis gali būti stipriai susijęs su neracionaliu požiūriu jog man nesiseka su skaičiais ir negalėjimu jų įsiminti.

Ar įmanoma juos pakeisti? Kaip? Ar tai sudėtinga?

Taip, įmanoma, bet nelengva. Pirma nelengva užduotis yra juos atpažinti ir įsivardinti. Antras etapas rasti kuo jie remiasi, ar galime paneigti tuos argumentus ir rasti įrodymų priešingam požiūriui. Taip pat svarbu rasti pačius ankstyviausius įvykius davusius pradžią tam įsitikinimui ir jei su jais susijęs stiprus emocinis išgyvenimas, jai išgydyti ir įstrigusiai toksiškai energijai išlaisvinti reikės įrankių ar metodų galinčių paveikti kūną, sąmonę-pasąmonę, nervų sistemą ir energiją. Tai gali būti vienas plataus poveikio spektro įrankis ar metodas kaip emocinės laisvės technika ar kelių įrankių kaip aromaterapija ir afirmacijos derinys.

Tokie procesai reikalauja laiko ir darbo, o taip pat labai praverčia nešališko žmogaus, specialisto pagalba, nes patys galime įstrigti subjektyvumo kilpose, o nešališkas žmogus iš šalies matys kur suklumpam, kur kartojame negatyvų šabloną, kur vengiam liesti jautrias vietas ir sukam ratais.

Pakanka vieno ribojančio įsitikinimo, kad jis sukliudytų realizuoti savo potencialą ir misiją, o tuo pačiu neleistų patirti laimės ir pilnatvės. Ir pakanka perrašyti vieną pasąmoninį įsitikinimą, kad gyvenimas imtų keistis į gerąją pusę.

Ar norite sužinoti kokių turite pasąmoninių įsitikinimų blokuojančių finansinę sėkmę ir klestėjimą? Kviečiu atlikti Gerovės Potencialo Testą. Beje visi jį atlikę gaus iš manęs dovaną – 7 dienų video paskaitų kursą, kurio metu giliai aptarsime jūsų gerovės blokus ir pradėsime juos klibinti 🙂

Comments

  1. Marija Mitkaitė

    Miela Lina, džiaugiuosi, kad jūs esate ir taip puikiai dirbate.Lietuvai reikia tokių žmonių.Mano traukinys jau nuvažiavęs, bet pasijuntu laiminga klausydamasi protingų žodžių.Dėkoju už vakar dienosWebinarą. Geros Jums kloties.

Add A Comment

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.